Artikkelit

Honka pilotoi SHA-metodeja

Espoolainen Honka on ollut mukana lapsiurheiluvaiheen Sami Hyypiä Akatemia (SHA) -toiminnassa alusta asti, vuodesta 2011. Nyt Honka syventää SHA-yhteistyötä ottamalla metodit käyttöönsä myös nuoriso- ja aikuistasolle.

Hongan miesten edustusjoukkue ja B-juniorit pilotoivat kaudella 2017 SHA:ssa kehitettyjä kehittymisen seuranta -mittareita, työkaluja ja toimintatapoja päivittäisarjen ja valmennuksen vaikuttavuuden kehittämisessä.

Honka esitti jo kaksi vuotta sitten haluavansa rakentaa yhteistyötä SHA:n kanssa nuorisovaiheeseen ja aina aikuistasolle asti. Asiaa valmisteltiin syksyllä 2016. Nyt on sovittu, että yhteistyötä pilotoidaan kauden 2017 ajan.

Ensimmäinen tapahtuma on jo takana. Honka leireili Eerikkilässä tammikuun lopulla. Teemana leirillä oli pelaajien kehittymisen seuranta, harjoittelu ja koko edustusjoukkueen toiminnan kehittäminen. Ensimmäisen leirin avainasioita olivat muun muassa:

  • alustukset kokonaisvaltaisen valmennuksen ja kehittymisen lähtökohdista
  • nykyjalkapallon lajivaatimuksista johdetut peruslajitaitojen sekä fyysisen kunnon testikokonaisuudet
  • pelaajien itsearvioinnit omista valmiuksista jalkapalloilijana sekä tuntemukset joukkueen toiminnasta
  • lajiharjoittelu Hongan valmennustiimin suunnitteleman joukkuepelaamisen kollektiivisen toiminnan ja pelipaikkakohtaisen tavoitteiden lähtökohdista
  • palautteet ja analyysit tehdyistä seurantakokonaisuudesta
  • joukkueen tila ja yksilöiden tila sekä avaintoimenpidesuositukset joukkuetoimintaan ja yksilölliseen kehittymiseen.

– Hyvän yhteisen valmistelun pohjalta saimme erinomaisen startin yhteistyölle. Kokonaisuus toimi, ja kaikki suunniteltu saatiin vietyä läpi konkreettiselle tasolle. Asiat dokumentoitiin, ja prosessiin eteneminen konkretisoitui. Samoin B-junioreiden kanssa suunnitellut asiat toteutuivat. Tästä on hyvä jatkaa, Eerikkilän valmennuskeskuksen ja SHA:n johtaja Kyösti Lampinen

 

Honka hakee kokonaisvaltaista kehitystä

Leirin aikana mietittiin yhdessä, miten saatuja faktoja sekä pelaajien sekä valmennustiimin asettamia tavoitteita saisi viedyksi päivittäiseen arkeen. Lisäksi hahmoteltiin yhteistä toteutusprosessia ja toimintatapoja kesään saakka sekä sovittiin valmisteluista seuraavaan palaveriin ja palaverin sisällöistä. Pelaajat tekivät saaduista seurantatiedoista itseanalyysit ja asettivat itsellensä kehittämistavoitteet valmentautumisen eri osa-alueille.

– Pääsimme hyvin alkuun myös joukkueen henkisen tilan ja henkisten valmiuksien kehittämisprosessissa. Aloimme heti hyödyntämään ”Koetun pätevyyden” -mittaria joukkueen identiteetin ja tilan määrittämisessä, valmennuskeskuksen ja SHA:n kehityspäällikkö Hannele Forsman, sanoo.

Honka hakee SHA:sta pelaajilleen työkaluja kokonaisvaltaiseen kehittymiseen.

Hongan edustusjoukkueen päävalmentaja Vesa Vasara on yhtä lailla tyytyväinen alkaneeseen yhteistyöhön.

– Meillä oli muutama palaveri jossa mietittiin, mitä testataan, miten käytämme hyväksemme sähköistä MyEerikkilä-sovellusta ja millaisella aikataululla viemme asioita eteenpäin. Ensimmäisellä leirillä kerättiin palautetta ja treenattiin pari päivää futista hyvissä olosuhteissa. Yhteistyö on meille erinomainen asia. Se antaa mahdollisuuden testata ja tuoda itsearvioinnin kautta kehitystä kokonaisvaltaisesti. Teemme jatkossa itsearviointeja kahden kolmen viikon välein ja niiden pohjalta ja tueksi henkilökohtaisia keskusteluja. Toivomme pääsevämme käsiksi itsearviointien kautta pelaajiin yksilöinä kokonaisvaltaisesti. Tähän arjen työhön tulee tuki Hannelelta ja Kyöstiltä, mikä on todella arvokasta. Kyöstiltä saamme huipputietoa fyysiselle puolelle. Saadaan se arjen työhön mukaan suunnitelmallisesti. Hannele taas tukee itsearviointipuolta. Ilman tätä yhteistyötä ei olisi resursseja tehdä tällaista, Vasara kertoo.

Lue lisää SHA:sta: https://www.eerikkila.fi/valmennuskeskus/sha-jalkapallo/

Markus Heikkinen: ”Ekkono-metodi vakuuttaa”

Eerikkilässä järjestettiin viikonloppuna Sami Hyypiä Akatemian (SHA) järjestämä kansainvälinen jalkapallon valmentajaseminaari. Kolmipäiväisen tapahtuman tarkoituksena oli antaa valmentajille uusia ideoita itsensä, pelaajiensa, joukkueensa ja seuransa kehittämiseen.

Seminaarilla oli kolme päivää ja kolme teemaa:

Pe 9.12: ”Pelaajien kehittäminen faktojen pohjalta – Havaintomotoriset valmiudet lähtökohtana menestykseen”
– SHA ja KIHU

La 10.12: ”Moderni tapa kehittää teknis-taktisia sekä pelipaikkakohtaisia valmiuksia
– SSB JA EKKONO-METODI

Su 11.12: ”Huippuseuran akatemian kehittämisjärjestelmä” –PSG Academy PARIS SAINT GERMAIN

Ekkono-metodi on selkeä ja johdonmukainen filosofia. – Markus Heikkinen

Yksi seminaarissa mukana olleista oli entinen huippupelaaja, 61 A-maaottelun mies, Markus Heikkinen. Urallaan muun muassa Englannissa ja Itävallassa pelannut ammattilainen saapui Eerikkilään kehittämään osaamistaan. Nykyään valmennuspuolella oleva Heikkinen oli pääosin tyytyväinen viikonlopun antiin.

– Etenkin perjantain ja sunnuntain ohjelmat olivat mielestäni erittäin hyviä. Lauantain käytännön osuus kentällä olisi ollut mielestäni parempi hoitaa malliryhmällä, jossa olisi ollu nuoria pelaajia kurssilaisten sijaan. Sunnuntain osuus oli kyllä täyttä timanttia. Oli hienoa kuunnella, miten syvällisesti ja tarkasti David Hernandez on jäsennellyt PSG:n akatemian toimintaa, Heikkinen kertoo.

Ekkono-metodi vakuutti – lopulta

Lauantaina ja sunnuntaina seminaarissa puhuttiin paljon Soccer Services Barcelonan kehittämästä Ekkono-metodista, jota käytetään runsaasti myös  Sami Hyypiä Akatemian koulutuksissa.

Heikkiselle metodi tuntui aluksi vieraalta, mutta aika pian ensimmäisen tutustumisen jälkeen aivot alkoivat raksuttaa Ekkonon puolesta.

– Ihan aluksi Ekkono-metodi vaikutti hiukan oudolta. Ensimmäisen tutustumisen jälkeen funtsin kuitenkin paljon niitä asioita ja aloin ymmärtää, mistä on kyse. Nykyään olen kovin vaikuttunut siitä, kuinka järjestelmällisesti metodilla on pilkottu lajia paloiksi. Se on selkeä ja johdonmukainen filosofia, Heikkinen kertoo.

Lue lisää seminaarista >>

SHA-toiminnan viikko Eerikkilässä

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) kehittymisen seuranta -tapahtumat jatkuvat tällä viikolla Eerikkilässä. Tällä hetkellä paikalla on P05- ja P06-ikäluokkien Lohko 3:n joukkueet: JJK, Inter, Kuusysi ja HJS.

Ekkono-koulutus on tuonut syvällisempää sisältöä valmentamiseen kuin mihin Suomessa on aiemmin totuttu. Tomi Merenlahti, FC Kuusysi

Kuusysin valmennuspäällikkö Tomi Merenlahti on ollut SHA-toiminnassa pitkään mukana ja on tyytyväinen toiminnan antiin.

– Konkreettisesti saamme SHA:sta tuloksia, joista näemme kehittymisen yksilöllisesti. Tulosten myötä käymme pelaajien kanssa kehityskeskusteluita ja suunnittelemme valmennusta tulokset huomioon ottaen, Tomi kertoo.

Myös valmennuspuolelle SHA:lla on ollut Tomin mukaan poikkeuksellisen paljon annettavaa.

– Ekkono-koulutukset ovat tuoneet erinomaisen lisän valmentajakoulutukseen. Sen myötä olemme päässeet yleiseltä tasolta jalkapallokeskusteluiden konkretiaan. Ekkono-koulutus on tuonut syvällisempää sisältöä valmentamiseen kuin mihin Suomessa on aiemmin totuttu.

Loppuviikolla lisää tapahtumia

Lohko 3:n tapahtuma loppuu tänään tiistaina. Heti keskiviikkona aloittaa seuraava ryhmä, kun samanikäisten Lohko 2:n joukkueet saapuvat Eerikkilään: Honka, KuPs, OLS, VPS. Lohko 2 on Eerikkilässä perjantaihin asti.

Viikonloppuna SHA-toiminta jatkuu vielä yhteistyöseurojen valmennuspäälliköiden ja valmentajien koulutuksella.

– Viikonloppuna käymme läpi seurojen valmennuslinjoja ja viemme niitä edelleen pidemmälle. Tuhti mutta mielenkiintoinen futisviikko menossa, Tomi päättää.

SHA-tapahtumat jatkuvat

Sami Hyypiä Akatemian kehittymisen seuranta -tapahtuma on jälleen käynnissä Eerikkilässä. Sunnuntaina tapahtumansa aloitti vuosina 2005 ja 2006 syntyneiden poikien Lohko 1 joukkueet. Kolmipäiväinen tapahtuma jatkuu huomiseen tiistaihin asti. Mukana on neljä joukkuetta molemmissa ikäluokissa:

  • HJK
  • TPS
  • Ilves
  • KäPa

Kehittymisen seuranta -konsepti pitää sisällään mittareita jalkapallossa vaadittavien teknisten, taktisten, fyysisten, henkisten ja sosiaalisten valmiuksien seurantaan lähtökohtana peli. Valmiuksien kehittymistä seurataan testien, arviointien ja pelien kautta. Lisäksi kerätään tietoa pelaajien harjoittelusta, pelaamisesta sekä kokemuksista heidän jalkapalloharrastuksestaan.

Tiedot tallennetaan yhteiseen tietokantaan, jonka kautta yksittäisen pelaajan kehittymistä voidaan seurata kaikissa uran vaiheissa. Pitkällä tähtäimellä tiedon keruu antaa mahdollisuuden tulevien suomalaisten huippupelaajien pelaajapolun määrittämiseen.

 

Lue lisää kehittymisen seuranta -tapahtumista >>

SHA-tapahtumia Eerikkilässä

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) kehittymisen seuranta -tapahtumat jatkuvat jälleen Eerikkilässä. Eilen sunnuntaina Eerikkilään saapui 03- ja 04-syntyneiden poikien Lohko 3, jossa ovat mukana Inter, Kuusysi, Jazz ja KTP. Lohko 3 jatkaa tapahtumaa huomiseen tiistaihin asti.

Keskiviikkona SHA-tapahtuman aloittavat 03- ja 04-syntyneiden poikien Lohko 4: VPS, HJS, Jippo, Pallo-Iirot. Lohko 4:n tapahtuma jatkuu perjantaihin asti.

Tervetuloa Eerikkilään, joukkueet!

Lue lisää kehittymisen seuranta -konseptista >>

SHA Football Camp: Taktiikkaleiri loppuunmyyty

Tulevana viikonloppuna Eerikkilässä järjestetään SHA Football Camp. Tällä kertaa teemana on jalkapallon taktiset ulottuvuudet.

Taktisesti oikeat ratkaisut voivat muuttaa pelin suunnan koko joukkueen hyväksi, mutta oikeita asioita on harjoiteltava määrätietoisesti pienestä pitäen. Mitkä ovat jalkapallon tärkeimmät taktiset asiat pelaajien ollessa 9-13-vuotiaita? Mitä asioita pelaajan tulee tunnistaa sekä puolustus- että hyökkäyssuuntaan, jotta pystyy tekemään pelin kannalta edistäviä ratkaisuja jo tässä ikävaiheessa?

SHA Football Camp taktisista prioriteeteista on suunniteltu pelaajille, jotka nauttivat jalkapallon oppimisesta ja haluavat tulla paremmaksi pelin ymmärtämisessä harjoitus harjoitukselta. Leiri järjestetään 9-13-vuotiaille tytöille ja pojille.

SHA ja Ekkono-metodi kiinnostavat – leiri loppuunmyyty

Leirin päävalmentajat tulevat Espanjasta, Kataloniasta. Valmennus perustuu kansainvälisesti tunnustettuun pelaajalähtöiseen jalkapallon opettamismenetelmään Ekkono-metodiin. Valmennus tapahtuu englannin kielellä, mutta SHA:n suomenkieliset apuvalmentajat pitävät huolen, että vuorovaikutus on sujuvaa pelaajien ja valmentajien välillä.

Perjantaista sunnuntaihin kestävä leiri on loppuunmyyty. On hienoa nähdä, kuinka pelin ymmärtämiselle ja oppimiselle on kysyntää suomalaisessa juniorijalkapalloilussa. Tervetuloa oppimaan ja kehittymään, tytöt ja pojat!

Lue lisää: SHA Football Camps >>

SHA-tapahtumia Eerikkilässä

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) kehittymisen seuranta -tapahtumat jatkuvat Eerikkilässä.

Syksyn neljännessä tapahtumassa ovat paikalla tyttöjen 2003- ja 2004-syntyneiden tyttöjen Lohko 2:n joukkueet. Tyttöjen tapahtuma alkoi eilen sunnuntaina ja jatkuu normaaliin tapaan kolmen päivän ajan huomiseen tiistaihin asti.

Tyttöjen tapahtumassa ovat mukana: Honka TiPS, HJS ja SPL Turku.

Heti keskiviikkona starttaa seuraava tapahtuma. Keskiviikosta perjantaihin paikalla ovat 2003- ja 2004-syntyneiden poikien Lohko 2, jossa ovat mukana Honka, KäPa, OLS, KuPS ja JJK.

Lue lisää kehittymisen seuranta -konseptista >>

Syksyn toinen SHA-tapahtuma

Sami Hyypiä Akatemian kehittymisen seuranta -tapahtumat jatkuvat Eerikkilässä.

Tänään sunnuntaina alkaa 2005- ja 2006-syntyneiden tyttöjen Lohkon 1 tapahtuma, joka jatkuu tiistaihin asti.

Ohjelmassa on normaaliin tapaan erilaisia testejä, otteluita, videopalavereita, palautetilaisuuksia ja itsearviointitapahtumia. Lohko 1 -joukkueet ovat:

  • ONS
  • Honka
  • JyPK
  • HJS

Lue lisää SHA-toiminnasta >>

SHA: valmennuspäälliköiden koulutus Eerikkilässä

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) yhteistyöseurojen valmennuspäälliköt kokoontuivat maanantaina Eerikkilään valmennuspäiville. Koulutus kesti kolme päivää ja ohjelmassa oli muun muassa luentoja, ryhmätehtäviä ja käytännön harjoituksia. Mukana oli yhteensä 20 valmennuspäällikköä SHA-yhteistyöseuroista.

 

Koulutuksen ohjelma:

Ma 22.8.

12:00 – 13:00 Lounas

13:00 – 14:30 Mitä valmennuspäällikön johtaminen on teoriassa ja käytännössä?

14:40 – 16:00 SHA toiminta syksy 2016 ja kevät 2017

16:15 – 17:30 Ryhmätehtävä

Miten kehittymisen seurannan faktoja käytetään tehokkaammin valmennuspäälliköiden, valmentajien ja pelaajien päivittäisessä arjessa?

Miten Ekkono metodologia siirretään tehokkaammin valmennuspäälliköiden, valmentajien ja pelaajien päivittäiseen arkeen?

Miten seuran valmennushenkilöstön ajankäyttöä ja tehtävänkuvia saadaan edelleen kehitettyä?

17:30–18:30 Päivällinen

18:30–19:30 Ryhmätehtävän purku

19:30–20:30 SHA toiminta 2017–2019

21.00-21.30 Iltapala

Ti 23.8.

7.00-8.00 Aamiainen

8:00 – 10:50 MyEerikkilä valmennuspäällikön, valmentajien ja pelaajien arjessa

11:00 – 12:00 Introduction Activity

12:00 – 13:00 Lunch

13:00 – 14:25 Theory – Specialization Stage Methodology

14:30 – 16:30 Practical lesson

16:45 – 17:30 Assignment work

17:30 – 18:15 Dinner

18:15 – 20:15 Practical lesson

20:30 – 21:30 Assignment work

21:30 – 22:00 Evening snack

22:00 – 23:00 Sauna

Ke 24.8.

7:00 – 8:00 Breakfast

8:00 – 9:25 Theory

9:30 – 10:30 Assignment work

10:30-11:00 Coffee break

11:00 – 12:30 Theory

12:30 – 13:00 Questions

13:00 Lunch

Lue lisää SHA-toiminnasta >>

Tyttöjen SHA Kesäturnaus – tulokset

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) Kesäturnaus vuosina 2004 ja 2005 syntyneille tytöille pelattiin Eerikkilässä sunnuntaista tiistaihin. Mukana oli yhteensä kymmenen joukkuetta:

T04

HJS / Honka / Ilves / JyPK / Pallokissat / TiPS

 

T05

HJS / Ilves / JyPK / TiPS

JyPK voitti T05-sarjan!

JyPK voitti T05-sarjan!

HJS oli T05-sarjan toinen.

HJS oli T05-sarjan toinen.

TiPS sijoittui kolmanneksi.

TiPS sijoittui kolmanneksi.

Tässä lohkojen lopputilanteet:

Lohko T04OttelutVoittotTasapelitTappiotTehdyt maalitPäästetyt maalitPisteetSijjoitus
ILVES T04541229131.
TiPS T045311128102.
PALLOKISSAT T04532101093.
HONKA T04511361144.
JyPK T04511391445.
HJS T04514101736.
Lohko T05OttelutVoittotTasapelitTappiotTehdyt maalitPäästetyt maalitPisteetSijjoitus
JyPK T056411125131.
HJS T056411126132.
TiPS T0561238853.
ILVES T0561541734.

 

 

Lue lisää SHA-toiminnasta >>