Artikkelit

SHA-tapahtumia Eerikkilässä

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) kehittymisen seuranta -tapahtumat jatkuvat Eerikkilässä.

Syksyn neljännessä tapahtumassa ovat paikalla tyttöjen 2003- ja 2004-syntyneiden tyttöjen Lohko 2:n joukkueet. Tyttöjen tapahtuma alkoi eilen sunnuntaina ja jatkuu normaaliin tapaan kolmen päivän ajan huomiseen tiistaihin asti.

Tyttöjen tapahtumassa ovat mukana: Honka TiPS, HJS ja SPL Turku.

Heti keskiviikkona starttaa seuraava tapahtuma. Keskiviikosta perjantaihin paikalla ovat 2003- ja 2004-syntyneiden poikien Lohko 2, jossa ovat mukana Honka, KäPa, OLS, KuPS ja JJK.

Lue lisää kehittymisen seuranta -konseptista >>

Syksyn toinen SHA-tapahtuma

Sami Hyypiä Akatemian kehittymisen seuranta -tapahtumat jatkuvat Eerikkilässä.

Tänään sunnuntaina alkaa 2005- ja 2006-syntyneiden tyttöjen Lohkon 1 tapahtuma, joka jatkuu tiistaihin asti.

Ohjelmassa on normaaliin tapaan erilaisia testejä, otteluita, videopalavereita, palautetilaisuuksia ja itsearviointitapahtumia. Lohko 1 -joukkueet ovat:

  • ONS
  • Honka
  • JyPK
  • HJS

Lue lisää SHA-toiminnasta >>

SHA: valmennuspäälliköiden koulutus Eerikkilässä

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) yhteistyöseurojen valmennuspäälliköt kokoontuivat maanantaina Eerikkilään valmennuspäiville. Koulutus kesti kolme päivää ja ohjelmassa oli muun muassa luentoja, ryhmätehtäviä ja käytännön harjoituksia. Mukana oli yhteensä 20 valmennuspäällikköä SHA-yhteistyöseuroista.

 

Koulutuksen ohjelma:

Ma 22.8.

12:00 – 13:00 Lounas

13:00 – 14:30 Mitä valmennuspäällikön johtaminen on teoriassa ja käytännössä?

14:40 – 16:00 SHA toiminta syksy 2016 ja kevät 2017

16:15 – 17:30 Ryhmätehtävä

Miten kehittymisen seurannan faktoja käytetään tehokkaammin valmennuspäälliköiden, valmentajien ja pelaajien päivittäisessä arjessa?

Miten Ekkono metodologia siirretään tehokkaammin valmennuspäälliköiden, valmentajien ja pelaajien päivittäiseen arkeen?

Miten seuran valmennushenkilöstön ajankäyttöä ja tehtävänkuvia saadaan edelleen kehitettyä?

17:30–18:30 Päivällinen

18:30–19:30 Ryhmätehtävän purku

19:30–20:30 SHA toiminta 2017–2019

21.00-21.30 Iltapala

Ti 23.8.

7.00-8.00 Aamiainen

8:00 – 10:50 MyEerikkilä valmennuspäällikön, valmentajien ja pelaajien arjessa

11:00 – 12:00 Introduction Activity

12:00 – 13:00 Lunch

13:00 – 14:25 Theory – Specialization Stage Methodology

14:30 – 16:30 Practical lesson

16:45 – 17:30 Assignment work

17:30 – 18:15 Dinner

18:15 – 20:15 Practical lesson

20:30 – 21:30 Assignment work

21:30 – 22:00 Evening snack

22:00 – 23:00 Sauna

Ke 24.8.

7:00 – 8:00 Breakfast

8:00 – 9:25 Theory

9:30 – 10:30 Assignment work

10:30-11:00 Coffee break

11:00 – 12:30 Theory

12:30 – 13:00 Questions

13:00 Lunch

Lue lisää SHA-toiminnasta >>

Tyttöjen SHA Kesäturnaus – tulokset

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) Kesäturnaus vuosina 2004 ja 2005 syntyneille tytöille pelattiin Eerikkilässä sunnuntaista tiistaihin. Mukana oli yhteensä kymmenen joukkuetta:

T04

HJS / Honka / Ilves / JyPK / Pallokissat / TiPS

 

T05

HJS / Ilves / JyPK / TiPS

JyPK voitti T05-sarjan!

JyPK voitti T05-sarjan!

HJS oli T05-sarjan toinen.

HJS oli T05-sarjan toinen.

TiPS sijoittui kolmanneksi.

TiPS sijoittui kolmanneksi.

Tässä lohkojen lopputilanteet:

Lohko T04OttelutVoittotTasapelitTappiotTehdyt maalitPäästetyt maalitPisteetSijjoitus
ILVES T04541229131.
TiPS T045311128102.
PALLOKISSAT T04532101093.
HONKA T04511361144.
JyPK T04511391445.
HJS T04514101736.
Lohko T05OttelutVoittotTasapelitTappiotTehdyt maalitPäästetyt maalitPisteetSijjoitus
JyPK T056411125131.
HJS T056411126132.
TiPS T0561238853.
ILVES T0561541734.

 

 

Lue lisää SHA-toiminnasta >>

SHA Kesäturnaus – pojat 05

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) Kesäturnaus vuonna 2005 syntyneille pojille pelattiin Eerikkilässä sunnuntaista tiistaihin.

Kolmipäiväisessä turnauksessa oli mukana yhteensä 11 joukkuetta: Ilves, Pallo-Iirot, KTP, Inter, Kuusysi, VPS, Jazz, JJK, KuPS, Jippo ja OLS. SHA Kesäturnauksen voitti OLS, hopeaa KuPSille ja pronssia Ilvekselle.

SHA Kesäturnaus

Kultaa: OLS

SHA

Hopeaa: KuPS

SHA

Pronssia: Ilves

Kaikki SHA Kesäturnauksen ottelut videokuvattiin seurojen käyttöön.

Kaikki SHA Kesäturnauksen ottelut videokuvattiin seurojen käyttöön.

Lue lisää SHA-toiminnasta >>

Turnauksen tulokset:

pvmotteluttulos
Su14.8.16IlvesPallo-iirot1-5
Su14.8.16InterKTP4-1
Su14.8.16KuusysiVPS3-2
Su14.8.16JazzJJK2-7
Su14.8.16IlvesJIPPO2-0
Su14.8.16KupsKTP4-1
Su14.8.16OLSPallo-iirot2-4
Su14.8.16InterJazz3-3
Su14.8.16KuusysiJIPPO3-0
Su14.8.16OLSVPS4-2
Su14.8.16KupsJJK5-1
Ma15.8.16IlvesKuusysi4-2
Ma15.8.16VPSJIPPO2-1
Ma15.8.16JazzKTP0-7
Ma15.8.16JJKInter1-6Loppusijoitukset
Ma15.8.16IlvesOLS1-4
Ma15.8.16Pallo-IirotKuusysi2-51.OLS
Ma15.8.16KupsJazz3-22.Kups
Ma15.8.16JJKKTP5-23.Ilves
Ma15.8.16VPSPallo-iirot6-24.Inter
Ma15.8.16JIPPOOLS2-55.Kuusysi
Ma15.8.16InterKups3-46.JJK
Ti16.8.16JIPPOPallo-iirot2-17.VPS
Ti16.8.16OLSKuusysi4-28.KTP
Ti16.8.16VPSIlves3-19.Pallo-Iirot
Sijoitusottelut10.Jazz
Ti16.8.16Pallo-IirotJazz5-2sijat 9.-1011.JIPPO
Ti16.8.16VPSKTP3-2sijat 7.-8.
Ti16.8.16KuusysiJJK3-2sijat 5.-6.
Ti16.8.16IlvesInter2-1sijat 3.-4.
Ti16.8.16OLSkups5-3sijat 1.-2. 

 

SHA Kesäturnaus – tulokset

Tällä viikolla pelattiin 03-poikien SHA Kesäturnaus. Voittajaksi selvityi KPV Kokkolasta, onnittelut!

Alla lopullinen sarjataulukko ja tulokset

Pvä

pvm

ottelut

tulos

ke

20.7.2016

Pallo-Iirot

Ilves

4-2

ke

20.7.2016

JJK

KTP

2-1

ke

20.7.2016

SJK

KPV

2-1

ke

20.7.2016

JIPPO

Pallo-iirot

2-3

ke

20.7.2016

KTP

Ilves

5-0

ke

20.7.2016

KPV

JJK

2-1

ke

20.7.2016

SJK

JIPPO

3-0

to

21.7.2016

SJK

Pallo-iirot

2-3

to

21.7.2016

JIPPO

JJK

2-0

to

21.7.2016

Pallo-Iirot

KTP

0-2

to

21.7.2016

JIPPO

KPV

0-1

to

21.7.2016

KPV

Ilves

4-0

to

21.7.2016

KPV

KTP

2-0

to

21.7.2016

Ilves

SJK

1-3

to

21.7.2016

SJK

JJK

0-2

Pe

22.7.2016

KTP

JIPPO

1-0

Pe

22.7.2016

Ilves

JJK

1-5

Pe

22.7.2016

Pallo-Iirot

KPV

2-5

Pe

22.7.2016

KTP

SJK

2-1

Pe

22.7.2016

Ilves

JIPPO

1-7

Pe

22.7.2016

JJK

Pallo-iirot

5-0

Ranking

pisteet

maaliero

KPV

15

10

JJK

12

9

KTP

12

6

SJK

9

2

Pallo-Iirot

9

-6

JIPPO

6

2

Ilves

0

-23