Artikkelit

Tyttöjen urheiluakatemiaturnaus 10.-12.1.2017

Jalkapallon tyttöjen urheiluakatemiaturnaus on käynnissä Eerikkilässä.  Lopputurnauksessa pelaavat kuusi joukkuetta: Turun seudun, Oulun seudun, Pääkaupunkiseudun, Kuopion, Tampereen ja Vaasan seudun Urheiluakatemiat.

Alkusarjan jälkeen sijoitusottelut ja finaali pelataan torstaina Eerikkilän jalkapallohallissa. Tervetuloa seuraamaan otteluita paikanpäälle. Finaali (klo 13.20) näytetään myös HUU-TV:ssä.

Lisää turnauksesta

Palloliiton aluejoukkueturnaus Eerikkilässä

Eerikkilässä pelataan keskiviikosta perjantaihin Palloliiton alueturnaus vuonna 2001-syntyneiden poikien ikäluokassa. Turnaus on lähtölaukaus U17-maajoukkuetoiminnalle.

Tänään keskiviikkona alkaa Palloliiton järjestämä aluejoukkueturnaus. Turnaukseen on koottu 70 parasta poikapelajaa vuonna 2001 tai sitä myöhemmin syntyneiden poikapelaajien joukosta. Pelaajat on jaettu neljään joukkueeseen,  ja jokainen joukkue pelaa kerran jokaista vastaan kolmen päivän aikana.

– Mitään aluekiintiöitä ei ole, vaan mukaan on valittu meidän näkemyksemme mukaan 70 tämän hetken potentiaalisinta pelaajia. Pelaajia on kattavasti mukana koko maasta Maarianhaminasta Rovaniemelle, aluevalmentaja Teemu Eskola kertoo Palloliiton verkkosivuilla.

Lue lisää turnauksesta Palloliiton sivuilta >>

 

Pelaajat alueturnaukseen (lähde: palloliitto.fi):

Omar Adawi KäPa

Bamo Ahmadi TPS

Henri Alamikkotervo KePS

Ali Al-Fatlawi TPV

Abubaker Amin KäPa

Hakim Belbachir TPV

Rasmus Degerman RoPS

Selman El-Baset ÅIFK

Marcus Forsman FF Jaro

Niila Forsell MP

Pyry Hannola RoPS

Saku Heiskanen FC Honka

Benjamin Hiekkanen VIFK

Elmeri Hirvonen HJK

Aleksi Honka-Hallila JIPPO

Taneli Hämäläinen KuPS

Akseli Järvinen Ilves

Eetu Järvitalo OLS

Emil Jääskeläinen Bolton Wanderers FC

Joel Karlström IFK Mariehamn

Kaapo Kemilä OrPa

Otto Kouva HJK

Anthon Kärki Valtti

Luiyi Laguerre FC Kemi

Janne-Pekka Laine Ilves

Kasperi Laitila VJS

Joel Laitinen PEPO

Elias Lamberg KäPa

Ilmari Lappalainen KäPa

Kevin Larsson KäPa

Akseli Lehtojuuri HJK

Leevi Leinonen MP

Otso Linnas VJS

Alex Lundberg KäPa

Robbie Malolo HJK

Aroni Martinho OrPa

Elias Mastokangas KaaPo

Luca Mikkonen Ilves

Axel Munck KäPa

Natnael Mustonen HJK

Jim Norrgård VIFK

Noah Nurmi KäPa

Otto Ollikainen HJK

Niilo Peräaho SJK

Julius Perälä TPS

Lauri Polari SJK
Viljami Punna JJK (nimettiin turnausryhmään 6.12.)

Tuomas Pöyhönen HJK

Matias Rale FC Honka

Miska Ruokangas OLS

Seth Saarinen HJK

Albin Sahiti SG Heidelberg-Kirchheim

Oskari Sallinen JJK

Toni Salonen Ilves

Arlind Sedjiu FC Honka

Viljami Sinisalo FC Honka

Sami Sipola OLS

Anssi Suhonen KäPa

Onni Soiniemi HJK

Jeremias Streng VIFK

Maximus Tainio HJK

Eero Talja KaaPo

Julius Tauriainen HJK

Maximo Tolonen FC Honka

Khoa Truong FCFJ

Juuso Tuominen Ilves

Matias Vainionpää SJK

Onni Vesterinen SalPa

Axel Vidjeskog FF Jaro

Rasmus Viitanen FC Honka

Joona Viskari PEPO

Georg Westerlund FC Honka

Johannes Yli-Kokko HJK

Poikien urheiluoppilaitosturnaus Eerikkilässä

Eerikkilässä alkaa tänään urheiluoppilaitosten jalkapallon lopputurnaus. Turnaus huipentuu perjantain sijoitusotteluihin. Lopputurnaus pelataan kahdeksalla joukkueella, joista neljä sijoitettua joukkuetta on päässyt suoraan lopputurnaukseen ja neljä muuta karsinnan kautta.

 

Turnauksen otteluohjelma:

KESKIVIIKKO 2.11.
15.00-16.15 O1 Turun Seudun Urheiluakatemia–Sotungin lukio
16.30-17.45 O2 Pohjois-Haagan yhteiskoulu–Tampereen Urheiluakatemia
18.00-19.15 O3 Mäkelänrinteen lukio–Helmi Liiketalousopisto
19.30-20.45 O4 Kuopion alueen urheiluakatemia–Vaasanseudunurheiluakatemia

TORSTAI 3.11.
10.00-11.15 O5 H1–H2
11.45-13.00 O6 H3–H4
16.00-17.15 O7 V1–V2
17.45-19.00 O8 V3–V4

PERJANTAI 4.11.
10.00-11.15 ottelu sijoista 7.-8. H5–H6
11.45-13.00 ottelu sijoista 5.-6. V5–V6
14.00-15.15 ottelu sijoista 3.-4. H7–H8
15.45-17.00 ottelu sijoista 1.–2. V7–V8

Lähde: palloliitto.fi

Tanska voitti Suomen Eerikkilässä

Suomi ja Tanska kohtasivat eilen poikien U20-jalkapallomaaottelussa Eerikkilässä. Tanska oli parempi 3 – 1-lukemin. Kolman maan turnauksessa on mukana myös Ruotsi, jonka Suomi kohtaa huomenna lauantaina.

Suomi-Tanska 1-3
19’ 0-1
52’ 0-2
80’ 0-3
87’ 1-3 Elias Ahde

Turnauksen ottelut   

6.10. 18.00 Suomi – Tanska, Eerikkilä Areena
8.10. 14.00 Suomi – Ruotsi, Eerikkilä Areena
10.10 12.00 Ruotsi – Tanska, Eerikkilä Areena
Suomen pelaajat turnauksessa
Markus Uusitalo  HJK
Roni Peiponen  HJK
Thomas Mäkinen  IFK Mariehamn
Leo Väisänen  PK-35 Vantaa
Akseli Kalermo  AC Oulu
Lauri Ala-Myllymäki  Ilves
Obed Malolo  HJK
Mikko Kuningas  FC Lahti
Oskari Jakonen  TPS
Saku Savolainen  KuPS
Santeri Hostikka  FC Lahti
Paavo Valakari  SJK
Anselmi Nurmela  AC Oulu
Arttu Hoskonen  FC Inter
Sebastian Dolivo  KTP
Sebastian Dahlström HJK
Ilmari Niskanen  KuPS
Urho Nissilä  KuPS
Elias Ahde  FC Haka
Rasmus Karjalainen AC Oulu
Lassi Järvenpää  RoPS
Joonas Vahtera  VPS

Tyttöjen EM-karsintaa Eerikkilässä

Alle 19-vuotiaiden tyttöjen EM-karsintaturnaus pelataan Eerikkilässä tämän ja ensi viikon aikana.

Tulevilla viikoilla Eerikkilässä pelataan tyttöjen (U19) neljän maan EM-karsintaturnaus. Mukana ovat Suomen lisäksi Färsaaret, Islanti ja Kazakstan. Joukkueet saapuvat Eerikkilään tänään ja huomenna. Ottelut pelataan Eerikkilässä 15.9., 17.9. ja 20.9. Viimeisen kierroksen ottelut pelataan samaan aikaan, joten Islanti – Suomi pelataan 20.9. klo 15.00 Kaarinan liikuntapuistossa.

Meillä on yhtenäinen pelitapa tyttöjen maajoukkueissa, mikä helpottaa pelaajien sisäänajoa. – Marianne Miettinen

Suomen joukkue koostuu naisten liigajoukkueiden pelaajista, joten koossa on kovatasoinen joukkue,  joka voi menestyä aivan kuten edeliset ikäluokatkin: Suomi on voittanut EM-karsintaturnauslohkonsa jo useana vuonna peräkkäin, mikä kertoo laajasta tasonnoususta suomalaisessa tyttöjalkapalloilussa.

– Todella hyvin ja odottavaisin mielin odotamme jälleen kerran tätä EM-karsintaturnausta. Kokoonnuimme tällä ryhmällä nyt vasta ensimmäistä kertaa, mutta meillä on yhtenäinen pelitapa tyttöjen maajoukkueissa, mikä helpottaa pelaajien sisäänajoa. Ensimmäisessä ottelussamme vastassa on Kazakstan, joka varmasti puolustaa matalalla ja kyttää vastahyökkäyksiä. Färsaaret varmasti pitkälti samantyyppinen. Islanti on ennakolta se kovin vastustaja. Todennäköisesti lohkovoitto ratkaistaan siinä viimeisessä pelissä, Suomen valmentaja Marianne Miettinen kertoo.

Lohkon voittaja pääsee suoraan EM-jatkokarsintaan. Tämän lisäksi melkein kaikki lohkokakkoset pääsevät mukaan.

– Tavoitteemme on ehdottomasti lohkovoitto ja suora jatkopaikka, Miettinen päättää.

Tyttöjen SHA Kesäturnaus – tulokset

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) Kesäturnaus vuosina 2004 ja 2005 syntyneille tytöille pelattiin Eerikkilässä sunnuntaista tiistaihin. Mukana oli yhteensä kymmenen joukkuetta:

T04

HJS / Honka / Ilves / JyPK / Pallokissat / TiPS

 

T05

HJS / Ilves / JyPK / TiPS

JyPK voitti T05-sarjan!

JyPK voitti T05-sarjan!

HJS oli T05-sarjan toinen.

HJS oli T05-sarjan toinen.

TiPS sijoittui kolmanneksi.

TiPS sijoittui kolmanneksi.

Tässä lohkojen lopputilanteet:

Lohko T04OttelutVoittotTasapelitTappiotTehdyt maalitPäästetyt maalitPisteetSijjoitus
ILVES T04541229131.
TiPS T045311128102.
PALLOKISSAT T04532101093.
HONKA T04511361144.
JyPK T04511391445.
HJS T04514101736.
Lohko T05OttelutVoittotTasapelitTappiotTehdyt maalitPäästetyt maalitPisteetSijjoitus
JyPK T056411125131.
HJS T056411126132.
TiPS T0561238853.
ILVES T0561541734.

 

 

Lue lisää SHA-toiminnasta >>

SHA Kesäturnaus – pojat 05

Sami Hyypiä Akatemian (SHA) Kesäturnaus vuonna 2005 syntyneille pojille pelattiin Eerikkilässä sunnuntaista tiistaihin.

Kolmipäiväisessä turnauksessa oli mukana yhteensä 11 joukkuetta: Ilves, Pallo-Iirot, KTP, Inter, Kuusysi, VPS, Jazz, JJK, KuPS, Jippo ja OLS. SHA Kesäturnauksen voitti OLS, hopeaa KuPSille ja pronssia Ilvekselle.

SHA Kesäturnaus

Kultaa: OLS

SHA

Hopeaa: KuPS

SHA

Pronssia: Ilves

Kaikki SHA Kesäturnauksen ottelut videokuvattiin seurojen käyttöön.

Kaikki SHA Kesäturnauksen ottelut videokuvattiin seurojen käyttöön.

Lue lisää SHA-toiminnasta >>

Turnauksen tulokset:

pvmotteluttulos
Su14.8.16IlvesPallo-iirot1-5
Su14.8.16InterKTP4-1
Su14.8.16KuusysiVPS3-2
Su14.8.16JazzJJK2-7
Su14.8.16IlvesJIPPO2-0
Su14.8.16KupsKTP4-1
Su14.8.16OLSPallo-iirot2-4
Su14.8.16InterJazz3-3
Su14.8.16KuusysiJIPPO3-0
Su14.8.16OLSVPS4-2
Su14.8.16KupsJJK5-1
Ma15.8.16IlvesKuusysi4-2
Ma15.8.16VPSJIPPO2-1
Ma15.8.16JazzKTP0-7
Ma15.8.16JJKInter1-6Loppusijoitukset
Ma15.8.16IlvesOLS1-4
Ma15.8.16Pallo-IirotKuusysi2-51.OLS
Ma15.8.16KupsJazz3-22.Kups
Ma15.8.16JJKKTP5-23.Ilves
Ma15.8.16VPSPallo-iirot6-24.Inter
Ma15.8.16JIPPOOLS2-55.Kuusysi
Ma15.8.16InterKups3-46.JJK
Ti16.8.16JIPPOPallo-iirot2-17.VPS
Ti16.8.16OLSKuusysi4-28.KTP
Ti16.8.16VPSIlves3-19.Pallo-Iirot
Sijoitusottelut10.Jazz
Ti16.8.16Pallo-IirotJazz5-2sijat 9.-1011.JIPPO
Ti16.8.16VPSKTP3-2sijat 7.-8.
Ti16.8.16KuusysiJJK3-2sijat 5.-6.
Ti16.8.16IlvesInter2-1sijat 3.-4.
Ti16.8.16OLSkups5-3sijat 1.-2. 

 

SHA Kesäturnaus – tulokset

Tällä viikolla pelattiin 03-poikien SHA Kesäturnaus. Voittajaksi selvityi KPV Kokkolasta, onnittelut!

Alla lopullinen sarjataulukko ja tulokset

Pvä

pvm

ottelut

tulos

ke

20.7.2016

Pallo-Iirot

Ilves

4-2

ke

20.7.2016

JJK

KTP

2-1

ke

20.7.2016

SJK

KPV

2-1

ke

20.7.2016

JIPPO

Pallo-iirot

2-3

ke

20.7.2016

KTP

Ilves

5-0

ke

20.7.2016

KPV

JJK

2-1

ke

20.7.2016

SJK

JIPPO

3-0

to

21.7.2016

SJK

Pallo-iirot

2-3

to

21.7.2016

JIPPO

JJK

2-0

to

21.7.2016

Pallo-Iirot

KTP

0-2

to

21.7.2016

JIPPO

KPV

0-1

to

21.7.2016

KPV

Ilves

4-0

to

21.7.2016

KPV

KTP

2-0

to

21.7.2016

Ilves

SJK

1-3

to

21.7.2016

SJK

JJK

0-2

Pe

22.7.2016

KTP

JIPPO

1-0

Pe

22.7.2016

Ilves

JJK

1-5

Pe

22.7.2016

Pallo-Iirot

KPV

2-5

Pe

22.7.2016

KTP

SJK

2-1

Pe

22.7.2016

Ilves

JIPPO

1-7

Pe

22.7.2016

JJK

Pallo-iirot

5-0

Ranking

pisteet

maaliero

KPV

15

10

JJK

12

9

KTP

12

6

SJK

9

2

Pallo-Iirot

9

-6

JIPPO

6

2

Ilves

0

-23